Faaliteyler

RAMAZAN BAYRAMI

Ramazan bayramı gelince köyümüzde arife günü ikindi namazından sonra topluca mezarlığa gidilir. Mezarlıkta ayetler süreler okunur ve dua edilir, Dua edildikten sonra orada bulunan aileler büyük küçük aile mezarlıklarını ziyaret eder  ve burada dua ederler. Topluca ziyaret edilmesinin bir amacıda gençlerin aile mezarlıklarını unutmamasıdır.
         Bayramdan önce köyümüzde birbirine küs olanlar barıştırmak için köyümüzde bulunan yaşlılar ve ileri gelenler bir araya gelir ve dargın küs olanları barıştırırlar.
       Bayram sabahı olunca tüm halkımızda bir inanç vardır o gece her kişi boy abesti alır çünkü o gece akan suların ebe zemzem suyu olduğu söylenir bu da bütün kötülüklerden günahlardan arınmak için olduğu söylenir.
      Köyümüzde eskiden bayram namazları bir mahallede kılınırmıştı.O da muhtar hangi mahalledense orada kılınırmış, şimdi her mahallede sırayla kılınmaktadır.
     Sabah namazına gidilir sabah namazı kılındıktan sonra bayram namazı vakti gelince bayram namazı kılınır.Bayram namazı kılındıktan sonra topluca bayramlaşmak için namazdan sonra hiç bir kimse ayrılmaz bayramlaşma için köyümüzün en yaşlı kim varsa ilk defa o kişiyi bayramlaşmayla başlanır ondan sonra yaş sırasına göre büyükten küçüğe doğru aynı askerdeki tertipler gibi  bütün  köy halkı sırayla bayramlaşır burada  bütün orada bulunanlar kimin büyük kimin küçük olduğunu görürler ve bizim köyümüzün birlik beraberliğinin devam etmesinin temellerinde bunun da büyük etkisi vardır.
     Bayramlaşma bittikten sonra o gün hangi mahallede bayram namazı kılınmışsa o gün o mahallede bayram yapılır.Bayram hazırlıkları başlanır öğle namazından sonra ramazan bayramlarında eskiden her haneden sofra çıkarılırdı o sofralar camiye gelir sofralar ayarlanır köyümüz gençleri yemekleri sofralara dağıtır ve bayram yemeği yenilirdi, şimdi ise nüfusumuzun kalabalık olması nedeniyle pilav ve komposto veriliyor,Bayram pilavları suvatlık yani çamaşırhanede pişirilir.


                           KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramında Ramazan bayramında olduğu gibi  köyümüzde arife günü ikindi namazından sonra topluca mezarlığa gidilir. Mezarlıkta ayetler süreler okunur ve dua edilir, Dua edildikten sonra orada bulunan aileler büyük küçük aile mezarlıklarını ziyaret eder  ve burada dua ederler.

Kurban Bayramında kurbanlıklara gece kına yakılır köyümüz bayanları da kına yakarlar. Kurban kesecek olanlar o gün gecenden oruç için niyet ederler.Sabah namazına gidilir sabah namazı kılındıktan sonra bayram namazı vakti gelince bayram namazı kılınır.Bayram namazı kılındıktan sonra topluca bayramlaşmak için namazdan sonra hiç bir kimse ayrılmaz bayramlaşma için köyümüzün en yaşlı kim varsa ilk defa o kişiyi bayramlaşmayla başlanır ondan sonra yaş sırasına göre büyükten küçüğe doğru aynı askerdeki tertipler gibi  bütün  köy halkı sırayla bayramlaşır.

Bayramlaşma bittikten sonra her mahalle halkı kurbanlarını kesmek için  kendi mahallesine gider, o gün mahallelerde bayram olmaz her kes kurbanını keser yedi kişi verilecek şekilde pay ayrılır bu paylar maddi imkanı elverişli olmayanlara dağıtır ve bir daha birlik beraberlik örneği daha sergilenir.

Kurban kesenler niyetli olduğu için kesilen kurban etiyle orucunu acarlar.

O gün köy halkı yakın akrabalarını bayramlaşırlar,  genelde büyükler devamlı evde durması gerektiğinden bayramın birinci günü köyümüzün yaşlıları kendi aralarında bayramlaşma yaparlar.

Bayramın ikinci günü hangi mahallede bayram olacaksa o mahalle bayram hazırlıklarına başlar eskiden ramazanda olduğu gibi sofra çıkarılırdı şimdi suvatlıkta  (çamaşırhanede) pilavlar pişer, öğle namazı kılındıktan sonra sofralar kurulur ve gençlerimiz pilavları dağıtır pilavlar dağıtıldıktan sonra en son ayak takımı(Pilav dağıtımında hizmet eden gençler)  yemeğini yer, sofralar toplanır köyümüz gelinleri genç kızları çamaşırhanede bulunan bulaşıkları yıkarlar.

Bayram yemeğinden sonra her mahalle ayrı bayramlaşır mahallelerde kendi arasında gruplaşır ve grup, grup  bayramlaşır.

Kurban bayramı ,Ramazan bayramından bir farkı var o da köyümüzün kültür  yüzünü ortaya çıkarıyor

Kurban bayramında köyümüzde deve şenliği adı altında bir eğlence yapılır bu eğlencenin kesin tarihi bilinmemektedir, bu eğlence genelde aşağı mahallede yapılır deve yapılacağı gün köyün atmosferi hemen değişir herkeste bir hareket heyecan  başlar o gün deve şenliğinde görev alacak olan köyümüzün gençleri ikindi vaktinde hazırlıklarına başlarlar.

Yapılacak etkinlikler belirlenir herkese görev taksimi yapılır her kişi yapacağı görevi bilir, bilir derken her kişiye yapabileceği iş verilir. Yapılacak eğlence eskiden Radyo ve Televizyon olmadığı için daha önemliymiş ti , Şimdi  Televizyonlar çıkınca biraz önemi kaçar gibi oldu ama biz KABAK GENÇLERİ olarak bunu devam ettirmek için elimizden geleni yapma zorunluluğunu hissetmeliyiz, Çünkü bu deve şenliği ilimizde başka bir köyde yapılmamaktadır.

Deve şenliğinde şu etkinlikler yapılır;Deve, Ayı, Kuş, Cüceler ve Bebek vs gibi bunun yanında Kadı Koca adam Kocakarı 4 tane kız 6 tane Karabıçak tan oluşur.

·        DEVE:Devede üç kişi görev alır bu üç kişi deveyi yaparlar iki kişi devenin içinde bir kişide deveyi gezdirir.

·        AYI:Ayı bir kişi ayı derisini giyer ve ayıdan hiçbir farkı olmaz.

·        KUŞ:Kuşda bir kişi görevli olur görevli kişi kuş gibi gagalı olur.

·        CÜCELER:Cüceler iki tane şişman yani göbekli kişilere görev verilir.

·        BEBEK:Bebek köyümüz orta yaşlılarından bir kişiye görev verilir.

·        KADI:Kadı o gün oranın hakimidir.

·        KOCADAM:Koca adam köyümüz gençlerinden iyi laf yapan ve esprisi bol olan görevlendirilir.

·        KOCAKARI:Kocakarıda Koca adam gibi özellikleri olana görev verilir.

·        KIZLAR:Kızlar köyümüz gençlerin iyi oyun oynaması bilenlere görev verilir.

·        KARABICAK:O gün köyün Jandarma görevini kara bıçaklar yapar.

·        Yukarıda belirtilenler her deve şenliğinde yapılır devenin ana şemasını oluştururlar 

Deve şenliği yatsı namazından sonra başlar gece geç saatlere kadar devam eder,Eskiden Deveyle komşu köylere gidildiğini ve eğlencenin diğer köylerde yapılmadığından komşu köylerimden deve şenliği olduğu zaman köyümüz bir festival havası oluşur.

Bu deve şenliği için 1998 yılında TRT den bizlere bu deve şenliğinin çekimini yapmak için bizlere deve şenliğini tekrar yapın diye bir öneri geldi bizlerde bunu yapamayız dedik çünkü o deve şenliğinin havası bizlerde kurban bayramın da oluşuyor diğer günlerde yapmacık olur ve başarılı olamayız diye kabul etmedik.

Kurban bayramı son yıllarda kış aylarına geldiğinden deve şenliğini yapamıyoruz ama bizler bunun devamını sağlamak için ve yöresel oyunlarımızın devam etmesi için 1998 ve 2001 yılları arasında 3 kez KABAKLILAR Günü adı altında bir gün yaptık ve bu günümüzde bu yöresel oyunlarımızdan bazılarını sergilemeye çalıştık inşallah devamı gelir diye düşünüyoruz bunu da köyümüz gençlerinden bekliyoruz.

Deve şenliğiyle ilgili video kasetlerimiz var ama bunu sitemizde yayınlama imkanımız inşallah  ileriki günlerde olabilir.

ERENLER-CEBBAR

Erenler Bayramı  iki mahallemizde ve Komşu köylerimizden Karca köyü ile beraber  yapılmaktadır,Kabak Köyü Gölcük ve Yukarı Mahallesinde ve Karca köyünde  ERENLER bayramı yapılmaktadır.

Bu bayram Cuma,Cumartesi ve Pazar günleri yapılır.

Erenler bayramında köyümüzün çocukları erenlere imamla beraber ilahiler söyleye ,söyleye erenlere kadar gider orada erenler türbesinin olduğu yer tavaf edilir sonra öğle namazından sonra iki rekat şükür namazı kılınır.

Erenler bayramında eskiden pilavlar pişer pilavlar erenlerin bulunduğu yerde yenilirdi her kişinin ayrı bir mendili olurdu,  mendilin tamamına yufka serilir sonradan pilavlar dağıtılırdı o pilavın tadı bir başka oluyordu.

 Bunun ardından ata sporu olan güreş yapılırdı, şimdi ise güreş yapılamıyor, pilavlar yalnız mahallelerde mendil yerine tepside yeniliyor.

Cebbar bayramı her yıl Eylül veya Ekim ayı içinde Aşağı mahallede horozların büyüdüğü zamanlarda yapılıyor muştu.O zamanlar hayır yapmak isteyenler cebbar bayramında horoz keserleşmişti.

Cebbar bayramın da da erenler bayramında olduğu gibi köyümüzün çocukları imamla beraber ilahiler söyleyerek cebbar türbesinin   olduğu yeri tavaf ederler. 

Öğle namazına kadar mevlidi şerif okunur mevlidi şeriften sonra öğle namazı kılınır, namazdan sonra pilavlar yenir ve bir bayramda böylece bitmiş olur.

YAYLA BAYRAMIMIZ

Yayla bayramımızın yapılış nedeni yaylamızda su olmamasından, su ihtiyacının yaylamıza uzak bir mesafeden elde taşıma ile gideren köylülerimiz, birlik beraberliğin neticesinde  su getirmişler ve güzel bir çeşme yapmışlar.                               S
     Suyun gelişiyle bu sevinçlerini bir bayramla göstermişler ve bu bayramı geleneksel hale getirmişlerdir.
      Yayla bayramımız köyümüzdeki hayvancılığın azalması sonucu yayla geleneğinin köyümüzden kalkması ile birkaç yıl kesintiye uğramış ve daha sonra yaylaya çıkılmasa da bayram yapılmaya tekrar başlanmıştır.
       Yıllardan Beri Karca Köyü ile beraber yapılan yayla bayramı yaylada bir yangın çıkması sonucu  ve bu yangında iki köy arasında ikiliğe neden olduğundan şimdi ayrı yapılmaktadır.
        Yayla bayramında yapılan etkinlikler sırasıyla eskiden  beri mevlidi-i şerif ve güreş ön plandaydı.
        Son yıllarda ise mevlidi-i şerif ,güreş, yöresel oyunlar ve yarışmalar yapılmaktadır.

KABAKLILAR GÜNÜ

KABAKLILAR GÜNÜNÜN HİKAYESİ 

Kabaklılar günü 1998 yılında kurulan KABAK KÖYÜ YARDIMLAŞMA ve DAYANIŞMA SANDIĞI  nın organize etmesiyle birinci kabaklılar günü yapılmaya başlandı.

  Bu günü organize etmek için maddi ve manevi desteğe ihtiyacımız vardı bunu da saygı değer bir büyüğümüz ve siz değerli hemşerilerimizin desteği ile  1999 yılında 1.Kabak Köyü Kaynaşma ve Dayanışma Gününü kutlamış olduk

Günde yapılan etkinlikler ise köyümüzün gelenek ve görenekleri devam ettirmek ve gençlerimizin de buna sahip çıkmaları devam ettirmeleri içindi.

Günümüzün amacı köyümüzde birlik beraberliğimizi pekiştirmek ve bunun yanında köyümüzde bulunan yaşlılarımıza değişik bir ortamda bulundurmak ve yaşlılarımıza senede bir gün dahi olsa onlara değişik bir ortam yaşatmaktı.          Ayrıca kurban bayramının kış aylara gelmesi nedeniyle deve şenliğindeki yöresel oyunlarımızın gençlerimiz tarafından unutulmaması ve devamlı gündemimiz de kalması için bu günü tasarladık.

Günümüzün bir amacıda kabaklıların nerede olursa olsun her zaman bir bütün olduğunu çevremizde bulunan diğer köylere göstermek idi.

Birinci Kabaklılar günü 1999 yılı temmuz ayı içinde  çatak çayırında yapıldı günümüzün yapılması için o yıl saygı değer büyüklerimizden Mehmet DEMİR günümüzün sponsorlunu üslendi.

Birinci kabaklılar günüde ilk önce köyümüzde bulunan tüm köylülerimizi günün yapılacağı yere gelmeleri sağladık.  

1999 YILI

1 . KABAKLILAR GÜNÜ

·        Topluca Öğle Namazı,

·        Yemek,

·        7-12 yaş Grubu Gençlerin Seymen oyunu,

·        13-18 yaş Grubu Gençlerin Seymen Oyunu,

·        22-30 yaş Grubu Gençlerin Seymen Oyunu

·        31- 40 yaş Grubu Gençlerin Seymen Oyunu

·        40- 55 yaş Grubu Köyümüzün İhtiyarlarının Seymen Oyunu

·        Yöremize has Seymen ekibi

·        Güreş Müsabakaları

·        Kapanış 

2000 YILI

2 . KABAKLILAR GÜNÜ 

Günümüzde yapılan etkinlikler; sırasıyla öğle namazı namazdan sonra tüm halkımıza yemek verildi  yemekler yendikten sonra yöresel oyunlara başlanır,daha sonra yarışmalarda birinci gelenlere ödülleri verilir.

İkinci Kabaklılar günün  sponsorluğunu saygı değer ağabeylerimiz den  Seyfettin ÇETİN  üslenmiştir tekrar katkılarından dolayı teşekkür ederiz. 

2.Kabaklılar Gününde Yapılan Etkinlikler

·        Öğle Namazı

·        Yemek

·        Çuval Yarışı

·        Çocukların Seymen Oyunu

·        Gençlerin Seymen Oyunu

·        Araba İtme Yarışı

·        Jimnastik Gösterisi

·        Yöremize has Seymen Oyunları

·        Yaşlıların Seymen Oyunları

·        Bayanların Yufka Yazma Yarışması

·        Bayrak Bulma Yarışı

·        Göbek Güreşi

·        Yoğurt Yedirme Yarışı

·        Güreş Müsabakaları

·        Plaket ve Madalya Törenleri

·        Kapanış 

2001 YILI

3.KABAKLILAR GÜNÜ 

Üçüncü Kabaklılar gününün sponsorluğunu yine her konuda bizleri yalnız bırakmayan ve gençlerin önünü açan Sayın Hasan ÇETİN, Naci ÖZKAN ve Metin TOĞRAN üstlenmişlerdir.

Hepsine ayrı ayrı teşekkür eder Allah yaptıkları ve yapacakları yardımları kabul etsin,Allah razı olsun.

   3.Kabaklılar Gününde Yapılan Etkinlikler 

·        Açılış  Konuşması ve Programın Okunması

·        Çocukların Sandalye Yarışı

·        Çocuklardan Şarkı ve Fıkralar

·        Balık Yakalama Ağızla

·        Öğle Namazı

·        Pilav

·        5 Yaş ve 17yaş grubu  gençlerin seymen oyunu

·        Ayakçak Yarışı

·        Yoğurt Yedirme Yarışı

·        18 Yaş ve 25 yaş grubu  gençlerin seymen oyunu

·        26 Yaş ve 37 yaş grubu  gençlerin seymen oyunu

·        38 Yaş ve 48 yaş grubu  gençlerin seymen oyunu

·        Özel Ekip

·        Birbirine Bağlı Yarış

·        Köstek Yarışı

·        Bayrak Yarışı

·        Güreş Tozkoparan

·        Güreş Ayak

·        Güreş orta

·        Güreş Baş altı ve Baş

·        Onursal Filamanı Satışı

·        Madalya ve Plaketlerin verilmesi

·        Kapanış

Dördüncü Kabaklılar günü  yapılması için öneriler geldi ama biz gençler olarak buna bir süre ara verilmesini karalaştırdık çünkü bunu yapan ve organize eden hep aynı kişiler olduğu için toplumumuz tarafından yanlış aksedildi bizde bizden sonra gelecek olan gençlerimize bıraktık. İnşallah gençlerimiz bu gibi konularda duyarlı olurlar.

KABAK GENÇLİĞİ 

Köyüne sahip ol

Aslını inkar etme

Birlik ve beraberliğini bozma

Arkadaşını ve akrabanı incitme

Karşındakini hiçbir zaman küçümseme

 

KABAK’LI olduğun için gurur duy

Örf ve adetlerini devam ettir

Yaşlılara sahip çık ve saygılı ol

Ülkeni ve Milliyetçiliğini muhafaza et 
© 2009 Tüm Hakkı Kabak Köyü Sakinlerine Aittir.